Tarcica budowlana

Jako podstawowy wyrób każdego tartaku, tarcica jest materiałem nieocenionym w budownictwie. Przygotowuje się z niej więźbę dachową, deski szalunkowe i palety, a także łaty i kontrłaty. Pomimo tak szerokiego wykorzystania, nie każdy wie dokładnie, czym jest ten surowiec, z jakiego drewna powstaje bądź w jaki sposób należy go składować. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa krótki poradnik zawierający najważniejsze informacje, dzięki którym bez trudu będziecie poruszać się w temacie tarcic budowlanych.

Tarcica – co to jest?

Najprościej mówiąc, tarcica to ten element, który powstaje po rozpiłowaniu wzdłuż drewna okrągłego (na przykład pnia). To, w jaki
sposób i na jaką odległość od siebie ustawiony zostanie sprzęg pił (czyli zestaw pił do drewna), związane jest z produktem budowlanym, jaki chcemy na końcu uzyskać. W efekcie obróbki powstać mogą deski, ale także bale, listwy czy też łaty.

Gdzie stosowana jest tarcica budowlana?

Jak sama nazwa wskazuje, materiał ten wykorzystuje się w budownictwie – przede wszystkim w tych miejscach, które muszą cechować się jak najwyższą odpornością na obciążenia. Dlatego też najczęściej tarcicę budowlaną wykorzystuje się przy konstrukcji więźby dachowej oraz do produkcji belek konstrukcyjnych. Materiał ten jest dość wytrzymały, by utrzymać ciężar dachu.

Tarcicę budowlaną stosuje się także w roli desek obiciowych, stosowanychna elewacjach budynków, jak również jako krawędziaki – belki, które przenoszą i rozkładają ciężar dachu na ścianach. Wreszcie materiał ten wykorzystywany jest do szalowania pod postacią desek szalunkowych. Produkt ten jest dość mocny, by zabezpieczać wykopy czy też tworzyć formę do nadawania kształtu wylewkom betonowym, sprawdza się więc na przykład przy wykonywaniu fundamentów.

Podział

Istnieje kilka kategorii, na które można podzielić tarcicę budowlaną. Jeśli chodzi o wstępną obróbkę, mamy do czynienia z materiałem:
  • nieobrzynanym – gdy obrabia się tylko 2 równoległe do siebie płaszczyzny,
  • obrzynanym – gdy obrabia się wszystkie 4 płaszczyzny.

Różnica widoczna jest na pierwszy rzut oka. Deska nieobrzynana po bokach może mieć jeszcze wyraźny ślad kory, natomiast krawędzie deski obrzynanej będą takie same pod względem wyglądu powierzchni.

Jeśli natomiast pod uwagę bierzemy wymiary, to z tarcicy budowlanej możemy uzyskać poniższe produkty, o grubości podanej w milimetrach:
  • deski – 19-45x75-250,
  • bale – 50-100x100-250.

W dalszym ciągu zwracamy uwagę już nie na grubość elementu, a na jego przekrój. Uzyskujemy produkty uwzględnione poniżej, o przekroju w milimetrach:
  • belki – od 200x200 do 275x275,
  • krawędziaki – od 100x100 do 175x175,
  • łaty – od 38x63 do 75x140,
  • listwy – od 12x24 do 26x70.

Powyżej zaprezentowaliśmy standardowe wymiary. Możliwe jest stworzenie produktów drzewnych o przekroju czy tez grubości dostosowanej indywidualnie – wymaga to jednak osobnych ustaleń.

Z jakiego gatunku drzewa wykonuje się tarcicę budowlaną?

Najczęściej wykorzystujemy drewno gatunków iglastych, a więc świerkowe i sosnowe. Wykorzystuje się jednak również i liściaste drzewa, jak brzozy, buki i dęby. Wysokie koszty przygotowania tarcicy z drzewa liściastego sprawiają, że zwykle stosuje się ją raczej jako materiał dekoracyjny, a nie konstrukcyjny. Sprzyja temu także wyjątkowa uroda desek dębowych czy sosnowych.

Składowanie i suszenie

Tylko drewno odpowiednio wysuszone jest wytrzymałe, dlatego tarcicę budowlaną przed sprzedażą poddaje się procesowi suszenia. Sposobów na odprowadzenie wilgoci z desek jest kilka. Metodą całkowicie naturalną, wykorzystującą cyrkulację powietrza, jest suszenie w sztaplach, czyli poprzez ułożenie materiału warstwowo na świeżym powietrzu. By dobrze wyschnąć, drewno potrzebuje od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Inne metody to suszenie w komorze zamkniętej lub w komorze ciśnieniowo-próżniowej. Pierwszy sposób opiera się na suszeniu w wyższej temperaturze, drugi natomiast doprowadza do szybkiego zmniejszenia wilgotności.

Materiał składowany w sztaplach po okresie sezonowania jest gotowy do sprzedaży. I w takiej formie otrzymują go Państwo od naszego tartaku.
Kreator www - przetestuj za darmo